Wybuch metanu kwk borynia

Górnictwo w naszym świecie jest najodpowiedniejsze na pełnym świecie, a i mimo metanowych pokładów węgla najbezpieczniejszym. Bezpieczeństwo dokonano przez użycie różnorodnych technologii oraz bezpieczeństw, dzięki którym ograniczamy możliwość zapalenia się czy wybuchu metanu.

Chcąc uniknąć wybuchu metanu, minimalizujemy występowanie czynników go zapalających, których granie możemy ograniczyć poprzez wdrożenie odpowiednich urządzeń. Na działki kopalni lub do granicy lub do przodka musi być spowodowany prąd zasilający kombajny i przenośniki transportujące urobek. To dokładnie na wynik wytworzenia się iskrzenia uszkodzonych kabli, czy wytworzenie się łuku elektrycznego, powraca do zapalenia i wybuchu metanu. Dlatego również we jakichkolwiek urządzeniach elektrycznych kierowana jest profesjonalna ochrona przeciwwybuchowa (explosion protection). Dzięki takiej ochronie łączonej w tych wszelkich narzędziach i maszynach minimalizujemy przedostanie się potencjału elektrycznego do grona metanowego dzięki czemu w razie awarii nie dołączy do tragedii. Górnicy elektrycy siedzący na działki kopalni są specjalnie szkoleni z poziomu ochrony przeciwwybuchowej i ognioszczelności tak, żeby umieli oni bezpiecznie dla siebie także nowych typów dołowych wykonywać domową pracę. Każdy elektryk dołowy raz na pięć lat musi brać udział w takim szkoleniu zakończonym egzaminem, dzięki czemu jego informacja zostanie odświeżona oraz wprowadzi się z pozostałymi wzorami i systemami osiągnięci ognioszczelności i przeciwwybuchowości.
Ochrona przeciwwybuchowa i ognioszczelność jest wtedy istotnym czynnikiem używanym na dowolnej kopalni, dzięki czemu minimalizowane jest zagrożenie wybuchem metanu.