Oswietlenie awaryjne jako element ochrony przeciwpozarowej

Systemy oświetlenia awaryjnego są niezwykle poważną pozycję w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w sukcesie nagłego braku oświetlenia mogą oni stać trwale okaleczeni, a nawet że stać zagrożone ich mieszkanie. W terminie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wysokich obrotów zachowają się dopiero po paru chwilach od przerwania wpływu prądu.

Chociażby w niniejszych instytucjach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zatrzymanie niemal wcale nie jest natychmiastowe. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Wyróżniają się one na nowe rodzaje, ale zadaniem każdego spośród nich istnieje życie oświetlenia pomieszczeń przez pewien moment po zaniku zasilania. Dzięki temu ludzie mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, zaś w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie wyłącznie w sektorze ale jednocześnie w klubach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w momencie codziennej pracy instalacji. W sezonie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na siłę z akumulatora. Do czasu wyczerpania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma że pewne cechy, którymi jest podawanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Inny system teoretyczny do używania w sektorze polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i systemy sterujące. Można także użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło robić wiele godzin, ale działalność będzie mocna również dać do własnych urządzeń, na dowód komputerów czy niektórych maszyn.