Leczenie depresji psychoterapeuta czy psychiatra

W naszym społeczeństwie stale wzrasta świadomość odnośnie tego czym jest depresja, jak się ją diagnozuje, jakie może mieć konsekwencje oraz jak ją leczyć. Należy wiedzieć, że depresja ma niejedno imię i leczy się ją różnorodnie – w zależności od tego jaki jest charakter i osobowość pacjenta, a także jak układają się jego relacje z najbliższymi.

Leczenie depresji Kraków odbywa się z jednej strony farmakologicznie – lekarz psychiatra przepisuje odpowiednie leki. Z drugiej strony do leczenia farmakologicznego dodaje się sesje terapeutyczne. Większość specjalistów od leczenia depresji twierdzi, że bez takiego podwójnego oddziaływania nie można skutecznie wyleczyć się z tej choroby. Trzeba nauczyć się układać sobie relacje z ludźmi w sposób, który w dłuższej perspektywie będą budujące, długotrwałe i nie będą doprowadzały nas do skrajnych emocji.
Niestety, wielu pacjentów, którzy mają depresję, nie zawsze trafia od razu w odpowiednie ręce. Często pacjenci trafiają na początku do neurologa, który przepisuje im leki uspokajające lub nasenne. Leki nasenne w przypadku depresji są niewskazane, ponieważ uzależniają już po pięciu tygodniach od ich zażywania, a nie leczą żadnej przyczyny depresji. Leczenie depresji nie powinno się także zaczynać od wizyty u psychiatry, który zapisze antydepresanty. Leki antydepresyjne nie działają na każdego w jednakowy sposób i również bez psychoterapii niewiele zdziałają. Dlatego koniecznie na początku trzeba skonsultować się z psychologiem ogólnym, który odeśle nas do terapeuty. Następnie konieczna będzie wizyta u psychiatry jeśli poprzednio spotkani specjaliści zaordynują leczenie farmakologiczne. Bardzo ważne  jest w leczeniu depresji zażywanie ruchu. Ruch fizyczny zmienia chemię mózgu i powoduje, że do organizmu wydzielają się endorfiny. Endorfiny dają energię do życia, której zasadniczo brakuje osobom pozostającym w depresji. Dzięki ruchowi fizycznemu nasz poziom pobudzenia zacznie być coraz bardziej adekwatny w stosunku do konkretnej sytuacji. Dlatego należy zacząć robić sobie długie spacery.