Ile kosztuje badanie nasienia

Postanowiliście z partnerką starać się o dziecko? To świetnie! Jednak po paru miesiącach nieudanych prób każdemu przychodzi do głowy nieprzyjemna myśl: “a może coś jest ze mną nie tak?”. W takiej sytuacji nie warto się zadręczać, lecz po prostu udać się na badanie płodności. W przypadku mężczyzn będzie to badanie nasienia, jest ono całkowicie bezbolesne a potrafi rozwiać wszelkie wątpliwości.

Zamiast szukać w internecie: “badanie nasienia cena” po prostu udaj się do najbliższego laboratorium analitycznego i dopytaj się szczegółowo o cennik i zakres badań. Istnieją bowiem różne typy takiej analizy. Najbardziej podstawowa, czyli spermiogram, pozwoli na ogólną ocenę kondycji nasienia. W większości przypadków jest ono wystarczające do tego, aby ocenić jakość nasienia i wykluczyć wszelkie zaburzenia. Koszt takiego badania to około 100 zł, w zależności od laboratorium, w którym je wykonujemy. Na wyniki czeka się z reguły kilka dni.

W sytuacji, gdy zostaną stwierdzone odchylenia od normy lub też mamy zdiagnozowane pewne zaburzenia, warto zastanowić się nad bardziej specjalistycznymi badaniami (tzw. CASA). W trakcie tych badań dokonuje się szczegółowej oceny morfologii plemników, sprawdza się ich żywotność oraz obecność przeciwciał i aktywnych leukocytów.

Ciekawym badaniem jest tzw. seminogram, w którym oprócz ogólnego badania nasienia zwraca się także uwagę na funkcjonowanie pęcherzyków nasiennych oraz prostaty. W ten sposób uzyskuje się kompleksową wiedzę na temat stanu układu rozrodczego. Badanie te jest zalecane w przypadku, kiedy podstawowe wyniki nie dają jednoznacznej odpowiedzi, czy coś jest nie tak.

Jak się przygotować do badania nasienia? Mężczyzna na co najmniej 5 dni przed badaniem musi zrezygnować z jakiejkolwiek aktywności seksualnej, w tym również z masturbacji. Warto też nie wprowadzać w tym czasie żadnych zmian w diecie czy aktywności. Powód jest prosty – styl życia w dużym stopniu wpływa na jakość nasienia i jakiekolwiek zmiany przed wykonaniem badania mogą zafałszować jego wynik.

W dniu badania zgłaszamy się do laboratorium, gdzie podajemy swoje dane. Następnie otrzymujemy pojemniczek na spermę. W większości laboratoriów materiał pobierany jest na miejscu – dzięki temu istnieje 100% pewność, że jest on “świeży” i odpowiednio przechowywany.