Ewidencja komputerowa

Często możemy zobaczyć w handlach wyposażenie stanowiska kasjera w twarzy nowoczesnego komputera - często z dotykowym ekranem - oraz drukarki fiskalnej i ekologicznego bądź zintegrowanego w ladę czytnika kodów kreskowych. Takie rozwiązania najczęściej korzysta się w szybkich marketach i sklepach przylegających do budowy sklepów.

Stanowi w nich moc asortymentu, ceny produktów często ulegają zmianie, i same produkty równie przeważnie są sprzedawane, kiedy i zamawiane. Stąd też zachodzi potrzeba komputerowej ewidencji sprzedaży oraz robienia transakcji sprzedaży produktu za pomocą przesunięcia go nad czytnikiem kodu i kliknięcia jednego przycisku w komputerze.

Nie zawsze pomimo ta komputeryzacja jest wymagana. Przykładowo, jeżeli jesteśmy do czynienia z lekkim sklepikiem osiedlowym, warzywniakiem, czy sklepem o bardzo specyficznym asortymencie, taka komputeryzacja będzie zbędna. W formy gdy jednorazowo zamawiamy kilka albo kilkanaście sztuk samego produktu raz na dwa tygodnie i jak rodzaj asortymentu nie ulega zbyt często zmianie, wystarczy nam kasa fiskalna novitus mała plus. Wtedy wystarczy asortyment podzielić na kilka bądź kilkanaście grup, każdej nadać osobne PLU i przykleić ręcznie metki z cenami na dowolnym konkretnym produkcie. W postaci jeżeli tego wyboru jest kilkoro, nie jest przy tym nic pracy, i chętnie jest upilnować wszelkie zmiany w terenie ceny czy ilości artykułów.

Kasa fiskalna dla sklepiku osiedlowego jest koniecznością - wymogiem urzędu skarbowego. Jeśli sklepik ma określony pułap dochodów, wówczas musi wykorzystywać tego dania. Jednak właściciel sklepu, choć objęty obowiązkiem rejestracji tej kwoty i poświęcania jej przy każdej transakcji, jest wszystek wybór co do guście kasy. W sukcesie malutkiego sklepu osiedlowego warto wybrać najprostszy, najtańszy model kasy fiskalnej, jaki nie posiada zbyt wielu funkcji, a jest zwykły w obsłudze. Możemy z głowy założyć, że są to kryteria najistotniejsze dla nas w sukcesu zakupu kasy i że przez duży okres nie ulegną one zmianie.