Dobierz optymalny stroj rowerowy na zime

Zima to ciężki czas dla każdego rowerzysty. Drogi powoli stają się coraz bardziej nieprzejezdne, zmrok zapada o wiele szybciej, a dnie bywają bardzo zimne. Dla większości użytkowników jednośladów lato to jedyny okres w roku, kiedy można z radością posługiwać się tym środkiem lokomocji, jednak najwytrwalsi nie chcą z niego rezygnować. Jak więc przygotować swój strój rowerowy na zimę, aby nawet w tak trudnym sezonie z radością korzystać z ulubionego środka transportu?

Przede wszystkim należy pamiętać, że to nie ciepły płaszcz, ale bielizna termoaktywna powinna chronić nasze ciało przed zimnem. Wszystko dlatego, że w ciepłym okryciu wierzchnim bardzo łatwo jest się spocić, szczególnie pokonując długie dystanse, co doprowadzi nie tylko do nieprzyjemnego uczucia dyskomfortu, ale także do wychłodzenia organizmu. Dlatego strój rowerowy na zimę powinien uwzględniać bieliznę termoaktywną, która ma za zadanie pochłaniać zbędną wodę na ciele, dzięki czemu będziemy odczuwali większe ciepło. Dodatkowo, najlepsza bielizna termoaktywna posiada również membranę chroniącą przed wiatrem.

Należy również pamiętać o rękawicach ochronnych. Rowerowe rękawiczki powinny być wykonane z dwóch warstw. Pierwsza, ta zewnętrzna, powinna być warstwą pomagającą utrzymać ciepło w dłoniach, druga zaś, tak samo jak w przypadku bielizny termoaktywnej, powinna być warstwą wodoodporną.

Kolejnym bardzo ważnym wyposażeniem garderoby miłośnika rowerowych przejażdżek są odpowiednie buty. Powinny być nie tylko ciepłe i wodoodporne, ale również w miarę potrzebny na tyle szerokie, by zmieściła się w nich noga nawet odziana w dodatkową warstwę skarpet. Nie należy zapominać o tym, że zbyt wąskie buty, tak samo jak skarpety doprowadzają nie tylko do zbyt dużego ucisku stopy, ale również do ograniczenia ruchu.

Niezbędne są również czapka zakrywająca uszy oraz chusta do zawiązania wokół ust. I o ile o chuście pamiętają praktycznie wszyscy – każdy człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że nawdychanie się zimnego powietrza jest nie tylko nieprzyjemne, ale również bardzo szybko prowadzi do zapalenia gardła, tak o czapkach bardzo wiele osób zapomina. A jej brak nie tylko może spowodować poważne odmrożenia. Przewianie uszu bardzo często prowadzi do ich zapalenia, dlatego należy rozsądnie dobrać strój rowerowy na zimę.