Choinka 5m

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje toż kwestie. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej także ciastka i wyjątkowego typie słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która istnieje sprawa choinki i czemu jest naprawdę istotna w świątecznej tradycji?

Jest sporo teorii, które występują o tym, skąd zabrała się tradycja świątecznego drzewka. Traktuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Jednakże w nieco bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w czasie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie stosując się do nauk, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się człowieka z Bogiem. System ten łatwo rozpowszechnił się na całkowity świat. Można to powiedzieć, że obecnie nie jedynie w Polsce, lecz również a innych krajach Europy również w Ameryce na wielka ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z dawnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na odległości ostatnich 30 lat można określić dużą zmianę w popularności choinkowej. Tak dlatego, dawniej bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane wiązane ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie że było więc o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jak dodatek istniały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które odczuwały być rozumiane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość kształtów oraz kolorów świątecznych ozdób jest poważna do określenia, choć w centralnej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo jak ludzie, była kolei w branży trendów interesujących jej przystrajania. Natomiast nie poprawiłoby się to, iż od momentu ubrania pierwszej w relacji choinki przez Luthera, sposób ten dużo dokładnie zakorzenił się w kulturze świątecznej oraz korzystajmy okazję, że nieprędko przeminie.