Badanie anatomii plodu

Podczas pierwszego badania USG, kiedy możliwe istnieje obecnie zobaczenie swego przyszłego potomka, otrzymujemy biometryczne wymiary płodu oraz kilka zdjęć wzbogaconych dziwnymi cyframi i oznaczeniami, jakie nie tylko zaczynają nas w okres ciężkiej konsternacji, ale także niepokoju. Przede każdym jednak miejmy, że lekarz jest osobą kompetentną. Dlatego jeśli na randce nie usłyszeliśmy, że pojawiło się jakiekolwiek zagrożenie płodu, kompletnie nie musimy się niczym przejmować.

Poniżej przedstawiamy biometryczne wymiary płodu, czyli oznaczenia, jakie stosują specjalisty w punkcie opisania wymiarów naszego nienarodzonego dziecka.

GS (gestational sac) – jest to wartość pęcherzyka ciążowego, stanowi idealne oznaczenie wymiarowe w sukcesie badania wczesnej ciąży bądź jej sprawdzeniu. Jest toż funkcję stosowana od 4 do 7 tygodnia ciąży, oraz w realizacji jest oznaczenie zarodka nim będzie on na tyle wysoki plus dostępny, aby można go było w obcy sposób zmierzyć.
YS (yolc sac) – wielkość ciałka żółtego. Podstawowy wymiar od 5 do 10 tygodnia ciąży. Zbyt wielka liczbę tego określenia oznacza nieprawidłowy rozwój płodu i praktyczne szybkie poronienie. W sukcesie zaistnienia tego zdarzenia bezwzględnie zostaniemy poinformowani przez specjalisty.
CRL (crown to rump length) – wielkość zarodka. Długość mierzona od czubka osoby do najniżej położonej części miednicy oraz wynosi doskonałą wielkość dziecka, która istnieje dodatkowa w poszukiwaniach USG.
HC (head circumference) – wielkość główki. Stanowi obwód główki dziecka w jej największym miejscu i działa do powiedzenia prawidłowego rozwoju płodu. Także może posłużyć do określenia szacowanego czasu ciaży w nowym trymetrze.
FL (femur length) – długość kości udowej. Dostarcza do powiedzenia ewentualnych defektów dziecka w dalszej części ciąży. Może więc pozwalać na określenie między innymi karłowatości dziecka czy jeszcze nowych wad wrodzonych.
AC (abdominal circumference) – obwód brzuszka. Służy ocenie harmonijności i proporcjonalności rozwoju płodu. Zły wynik może oznaczać różnego rodzaju wady wrodzone dziecka.

Oczywiście, podanych czasów jest znacznie moc zaś są one w stopniu wyższym bądź mniejszym możliwe do odczytania przez laików. Nie chodzi zawsze się zbytnio przejmować, jeśli czegoś nie rozumiemy. Po pierwsze, wszelkie nieprawidłowości w toku dziecka będą nam z razu zgłoszone przez specjalisty dokonującego badania. Jeśli natomiast gryzie nas ciekawość, możemy poprosić przy okazji pytania o rozwiązanie jego efektów.